חוק הסיעוד

חוק הסיעוד הינו חוק הדואג לרווחת הקשיש ומאפשר לקשישים המוגבלים בתפקוד היום-יומי לקבל שירותי סיעוד. מטרת החוק היא לאפשר לקשישים להישאר בקהילה זמן רב ככל שניתן, תוך שמירה על איכות החיים הגבוהה ביותר.

אתגר סיעוד ורווחה, היא מהחברות הוותיקות והמקצועיות בישראל אשר הוסמכה, ע"י ביטוח לאומי, לספק שירותי עזרה סיעודית לקשישים במסגרת חוק ביטוח סיעוד.

חוק זה מופעל משנת 1988 וממומן על ידי המוסד לביטוח לאומי.

קשישים שזכאים לחוק הסיעוד והמתגוררים בקהילה או בדיור מוגן, יכולים לקבל עזרה סיעודית וסיוע בפעילויות היום-יום כגון: רחצה, הלבשה, האכלה, הכנת אוכל, עזרה בניידות וניהול משק הבית.

סיעוד

חוק ביטוח סיעוד

גמלת סיעוד הינה גמלה הניתנת לקשישים, הממומנת על ידי המוסד לביטוח לאומי.

על פי החוק ניתנת גמלת סיעוד לאנשים שהגיעו לגיל פרישה שגרים בקהילה, ותלויים במידה רבה בעזרת הזולת בפעולות היום-יום בתוך הבית, או הנזקקים להשגחה בבית למען בטיחותם ובטיחות הסובבים אותם.

מי זכאי לגמלת סיעוד?

 1. תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה (למחשבון באתר ביטוח לאומי) והוא מקבל קצבת זקנה. כמו כן, אם קיבלת מעמד של תושב ישראל רק לאחר שהגעת לגיל הפרישה, תוכל להיות זכאי לגמלת הסיעוד אם עלית לפי חוק השבות או אם קיבלת סל קליטה ממשרד הקליטה.
 2. מתגורר/ת בקהילה ולא במוסד מלבד דיור מוגן או בית אבות בפיקוח משרד העבודה והרווחה, במחלקה לתשושים או לעצמאיים.
 3. עומד/ת במבחן הכנסות סכום ההכנסה והשפעתו על גמלת הסיעוד משתנה בהתאם למצב המשפחתי של הקשיש, כמפורט בטבלת ההכנסות (לטבלת ההכנסות באתר ביטוח לאומי).
 4. עומד/ת במבחן התלות אנשים שלא יכולים לתפקד לבד ותלויים בעזרת הזולת בכל מה שקשור לפעולות היומיומית: רחצה, הלבשה, האכלה, הכנת אוכל, עזרה בניידות, השגחה וניהול משק הבית. בין אם מדובר בסיוע זמני או קבוע.
 5. קצבאות: קשיש שאינו מקבל קצבה לשירותים מיוחדים מן המוסד לביטוח לאומי ואינו מקבל גמלה לטיפול אישי או להשגחה מאוצר המדינה – המקבל יכול לבחור בינה לבין גמלת הסיעוד.

תהליך קבלת הזכאות

המוסד לביטוח לאומי מחליט בשאלת הזכאות לגמלת סיעוד ע"י עריכת מבחן תלות (ADL) הנערך בבית הקשיש ע"י אחות מוסמכת או פיזיותרפיסט. מבחן התלות מוגדר על פי פרמטרים קבועים ואחידים. המבחן בוחן את יכולות הקשיש לבצע את הפעולות היום יומיות וקובע את מידת תלותו בעזרת הזולת וכן את מידת ההשגחה שזקוק לה.

*ישנם מקרים בהם הזכאות הנה לזמן מוגבל עקב מגבלה זמנית בתפקודו של הקשיש.

שיעורי הגמלה

הגמלה משולמת לפי 6 רמות זכאות, אותה ניתן לבחור לממש בקבלת שירותי סיעוד או לחילופין לשלב קבלת הגמלה באמצעות קצבה בנוסף לשירותי הסיעוד.

שעות טיפול שבועיות
רמה 1 5.5
רמה 2 10
למקבלי שירות מעובד ישראלי למקבל שירות מעובד זר
רמה 3 17 14
רמה 4 21 18
רמה 5 26 22
רמה 6 30 26
 • בעלי הכנסה גבוהה זכאים למחצית מכמות השעות.

ניצול שואה עם 6 נקודות ומעלה, זכאים לתוספת של 9 שעות סיעוד בשבוע באישור ובמימון הקרן לרווחת ניצולי השואה.

ביטוח סיעוד

סל השירותים

על פי חוק ביטוח סיעוד, זכאי לגמלת סיעוד יקבל שירותים שיסייעו לו ולמשפחתו בביצוע פעולות יום יומיות, בניהול משק הבית, בטיפול בו ובהשגחה עליו – והכול לפי צורכי המבוטח ובחירתו בתוך מסגרת הזכאות.

פירוט השירותים האפשריים לזכאי לגמלת סיעוד, כל זמן שיש במקום מגוריו השירותים האלה ואפשר לספק לו אותם:

 • עזרה של מטפלת בבית המבוטח. טיפול אישי: רחצה, האכלה, הלבשה. ניהול משק בית: ניקיון קל, כביסה, גיהוץ, בישול, קניות.
 • טיפול במרכז יום לקשישים.
 • אספקת מוצרי ספיגה חד-פעמיים.
 • משדר מצוקה.
 • שירותי מכבסה.

עובד/ת סוציאלי/ת מטעם חברת אתגר תלווה את הקשיש ותהווה עבורו כתובת קבועה לקבלת מידע, לייעוץ ולתמיכה. העובד/ת הסוציאלי/ת מגיע/ה לבית הזכאי לביקורי בית קבועים  ונמצאת בקשר רציף עם הזכאי, עם משפחתו ועם המטפל/ת האישי/ת שלו.

העובד/ת הסוציאלי/ת מפקח/ת על הטיפול בקשיש וכן ומדריכה ומלווה את המטפל/ת האישי/ת בכל הקשור בטיפול בו.

אתגר לרשותכם

חברת אתגר סיעוד ורווחה תעמיד לרשות הקשיש ובני משפחתו נציג מקצועי מטעם החברה לטובת הנגשת המידע והקלה על התהליך של קבלת חוק הסיעוד. במקביל לכך נציגינו יגיע לבית הקשיש לצורך הבנת צרכיו של הקשיש והעזרה לה הוא זקוק ובהתאם לכך יבצע התאמה אישית ייחודית של מטפל מקצועי.

במידת הצורך, אתגר תמנה מטפל מקצועי, במתן עזרה סיעודית, כבר בפרק הזמן המיידי, קרי באותה תקופה שתחלוף עד לאישור הזכאות הרשמי מטעם ביטוח לאומי.

אתגר תעמוד לרשות הקשיש ומשפחתו, תלווה, תדריך ותתמוך לאורך כל הדרך!

לפרטים ומידע נוסף צרו עמנו קשר