גמלת הסיעוד ניתנת לקשיש המוגבל בתפקוד שלו.

לצורך קבלת גמלת סיעוד נערך מבחן תלות המבוצע ע"י אח/ות מטעם הביטוח הלאומי. מבחן זה בוחן את מידת תלותו של הקשיש באדם אחר לטובת ביצוע פעולות היום יומיות (ADL): אכילה, רחצה, הלבשה, שליטה על סוגרים, ניידות, או את מידת הצורך שלו בהשגחה לצורך מניעת סכנה לעצמו ולסובבים אותו.

מעל גיל 90 מספיקה חוות דעת של גריאטר או פסיכוגריאטר.

על הקשיש למלא ולשלוח טופס תביעה לגמלת סיעוד לחצו כאן באופן מקוון באתר של ביטוח לאומי בלחיצה כאן.

אפשרות נוספת היא להדפיס ולמלא באופן ידני את טופס התביעה לגמלת סיעוד ולהגיש אותו באחת מהדרכים הבאות:

הגשת הטופס עם המסמכים הנלווים לסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב. ניתן גם להגיש את המסמכים באמצעות הדואר, הפקס או תיבת השירות של הסניף, צילום או סריקה של הטופס והמסמכים ושליחתם באמצעות אתר המוסד לביטוח לאומי (יש לבחור בנושא "סיעוד").

את הטפסים רשאי למלא גם בגיר אחר המייצג את המבוטח על פי דין (בן משפחה, האפוטרופוס, העובד הסוציאלי או האחות). עובדיה המקצועיים והמנוסים של חברת אתגר, ישמחו לסייע למטופל ולבני משפחתו במילוי הטפסים, והגשתם לביטוח הלאומי. למילוי טופס יצירת קשר לחצו כאן, או התקשרו 2040*

ביטוח לאומי פירט את 6 הרמות שנקבעו בשיעורי הגמלה, בהתאם למידת התלות בעזרת הזולת:

שעות טיפול שבועיות
רמה 1 5.5
רמה 2 10
למקבלי שירות

מעובד ישראלי

למקבל שירות

מעובד זר

רמה 3 17 14
רמה 4 21 18
רמה 5 26 22
רמה 6 30 26

זכאות לגמלה זמנית:
במקרים בהם למבקש הגמלה ישנה מגבלה זמנית בתפקוד (בעקבות ניתוח, תאונה וכדומה) נקבעת זכאות זמנית.

הזכאות לגמלת סיעוד יכולה להיות זמנית או שהיא נקבעת לצמיתות.
במקרים בהם ישנה החמרה במצבו התפקודי ו/או הקוגניטיבי של הקשיש, ניתן להגיש תביעה לבדיקה מחודשת של היקף הזכאות עקב “טענת החמרה”

אם נדחה קשיש, ובזמן שחלף מהסירוב, החמיר מצבו, הוא ומשפחתו רשאים לפנות אל המוסד לביטוח לאומי ולבקש בדיקה מחודשת לקבלת עזרה סיעודית (להורדת טופס בקשה לבדיקה מחודשת לחצו כאן

כל מי שזכאי לגמלת סיעוד אמור לקבל את מכלול השירותים אשר יסייעו לו ולמשפחתו בביצוע פעולות יום יומיות, בניהול משק הבית, בטיפול בו ובהשגחה עליו.

הסיוע כולל עזרה של מטפלת בבית המבוטח. טיפול אישי: רחצה, האכלה, הלבשה. ניהול משק בית: ניקיון קל, כביסה, גיהוץ, בישול, קניות.

חברת אתגר סיעוד ורווחה מעניקה שירותי סיוע והשגחה בעת אישפוז בבית חולים. ניתן להתאים את השירות לאופי המקרה וצורכי המשפחה ולקבל מענה נקודתי לשעות בודדות או השגחה צמודה 24 שעות.

כחלק משירותיה מסייעת חברת אתגר סיעוד ורווחה באיתור מטפל מתאים ודואגת ללוות את המשפחה בכל ההליך הבירוקרטי עד לקבלת רישיון וסיום הטיפול אל מול המוסדות.

המטפלים של חברת אתגר סיעוד ורווחה הינם מנוסים ומוסמכים אשר עוברים תהליך הכשרה, מיון דקדקני והשתלמויות שונות על מנת לחזק את מידת ההתאמה האישית והתרבותית לקשיש ולמשפחתו. העובדים הסוציאליים של אתגר והצוות מלווים את הליך קליטת המטפל בבית המשפחה ועומדים לרשות המשפחה בכל שאלה או בעיה.

לפרטים ומידע נוסף צרו עמנו קשר